חפש בבלוג זה

יום שלישי, 10 בדצמבר 2013

טיפול בכוויות- מרגע הכוויה ועד להחלמה

טיפול בכוויות- מרגע הכוויה ועד להחלמה

טיפול בכוויות- אורלי תגר
כולנו מכירים את זה- נשפך עלינו קפה חם, נגענו בסיר לוהט, הילד התקרב יותר מדי לתנור והעור בוער.
הכוויה מכאיבה מאוד, פוגעת במראה העור, ועשויה ליצור תגובות המשך וסיבוכים החל משלפוחיות ועד זיהומים.
כוויות רבות מותירות צלקות בעור, חלקן לתמיד.
ככל שהכוויה חמורה וחודרת לשכבות עור עמוקות יותר, הכאב רב יותר ומשפיע לזמן ארוך יותר וכך גדל גם הסיכוי לסיבוכים ולצלקות קבועות.  

מה עושים כדי להקל על הכאב, לזרז החלמת העור ולהפחית את הסיכויים לסיבוכים וצלקות?

כמובן, ככל שמקור החום בעל טמפרטורה גבוהה יותר וזמן נגיעתו בעור ארוך יותר ניתן לשער שהפגיעה בעור תהיה חמורה יותר.  אבל הקפדה על טיפול נכון מייד לאחר הפגיעה, תקטין את ההשפעה שלה ולפעמים זה בדיוק ההבדל בין כוויה רצינית על כל השלכותיה לבין כוויה קלה שמחלימה במהרה.

ברגע הכוויה, הדבר הראשון שחשוב לעשות הוא לקרר את המקום. בזמן הכוויה טמפרטורת העור עולה בצורה קיצונית ופוגעת ברקמת העור. הטמפרטורה עולה גם בשכבות העור הפנימיות וכך העור ממשיך לבעור עד כחצי שעה מהרגע בו הרחקנו את אותו ממקור החום. כל עוד העור לוהט, רקמות העור שאינן מסוגלות לעמוד בטמפרטורות אלו ממשיכות להיהרס. הקפדה על קירור העור לכחצי שעה לאחר הפגיעה, ימנע מן הרקמות את המשך ההרס. 
הדרך הטובה ביותר לקרר את העור היא בעזרת מים קרים, פשוט מתחת לברז או לטבול בקערה.
שוחחתי עם מישהי שסיפרה שבנה הקטן פתח בטעות את ברז המים החמים באמבט ומכיוון שמתח את עצמו כדי להגיע לברז החליק לתוך האמבט כשהפקק היה סגור והמים החמים מאוד המשיכו למלא את האמבט לכמה שניות. הילד צרח ואמא רצה אליו. היא כניסה אותו מייד לאמבט מלא במים קרים ולא הוציאה אותו משם למשך חצי שעה. לאחר מכן הילד פונה לבית החולים, ושם הרופאים אמרו לה שאם לא הייתה פועלת כפי שפעלה, העור היה ממשיך לבעור עד הגיעו לבית החולים והנזק היה יכול להיות חמור בהרבה יותר. 

אז, לאחר שהעור התקרר כיאות, כדאי להשתמש בחומרים טבעיים כדי להרגיע אותו, לחטא ולזרז איחוי וריפוי. במה אפשר להשתמש? 
הנה כמה חומרים טבעיים ומעולים שיעזרו לכם מאוד:

-          אלוורה- מאוד מפורסמת ביכולתה להרגיע את העור והיא אכן נפלאה למטרה זו. אפשר להתחיל למרוח מן האלוורה ישירות על הכוויה מייד לאחר התרחשותה עד שהעור נרגע במראהו ובכאב. חשוב לדעת שרובם הגדול של תכשירי האלוורה בשוק מכילים הרבה חומרים מלבד האלוורה. פרט לכמות הגדולה של המים שנועדה לדלל ולהוזיל את המוצר, הוא מכיל הרבה חומרים סינתטיים שנועדו לתת לג'ל ריח, צבע ולשמר אותו לזמן רב. הפתרון המועדף הוא להשתמש בנוזל הצמיגי ישירות מן הצמח עצמו.
-          חומץ תפוחים טבעי - החומץ מאוד מרגיע את העור, מעודד איזון וריפוי שלו וגם מחטא היטב. יש לדלל את חומץ התפוחים במים. אני ממליצה להתחיל בדילול של כ- 1-2 כפות חומץ תפוחים על חצי כוס מים, ובהדרגה להעלות את כמות החומץ בתערובת בכל שימוש, עד ליחס שווה בין המים לחומת התפוחים . ניתן להשתמש בתערובת כשטיפה, או לטפטף על האזור במידה ומדובר באזור קטן. יש לחזור על הטיפול לעיתים קרובות, ולהתמיד לפחות עד שהכוויה סגורה לחלוטין.
-          שיבולת שועל-  שיבולת השועל מאוד עוזרת בהרגעת פריחות, יובש, גירודים וכל גירויי העור, בין השאר מעולה גם להרגעה וזירוז ריפוי כווית. הכניסו מעט שיבולת שועל לגרב וקשרו את הקצה הפתוח. טבלו את הגרב במים חמימים לכמה דקות. כאשר תסחטו את הגרב, תגלו מים סמיכים ומעט לבנים שמכילים את כל הייתרונות הנפלאים של שיבולת שועל לעור שלנו. אפשר להשתמש במים לשטיפה מקומית, או אם מדובר בחלק נרחב מהעור שנפגע, ניתן לסחוט את כל המים מן הגרב אל האמבט ולשרות בו כמה שיותר זמן.
-          שמן אתרי לבנדר- שמן לבנדר מצטיין בהרגעת כאב, חיטוי וריפוי העור וזירוז איחוי של פצעים וכוויות. השמן מסוגל אפילו למזער את צילוק העור. חשוב מאוד לוודא שהשמן הא מאיכות גבוהה ולא מהול, או בכלל תמצית ריח מלאכותית. גם בטיפול זה יש להתמיד בשימוש, בתחילה כל כמה שעות וככל שהימים עוברים אפשר להוריד תדירות השימוש, כדאי להמשיך ולהשתמש בשמן זה עד להחלמה מוחלטת של העור.  אפשר לטפטף ישירות מן הבקבוק על הכוויה או להשתמש בו כחלק מתערובת טיפולית עם שמנים איכותיים נוספים.
-          שמן קלנדולה- מריחה של השמן לכשעצמו או בתוספת שמנים מרפאים נוספים תגרום להחלמת העור בצורה טובה וחלקה יותר. שמן קלנדולה מקל על כל גירוי בעור וגם מונע יובש שעלול להיגרם מפגיעה במנגנונים הטבעיים של העור. ניתן להתחיל למרוח מן השמן מהרגע שהעור התקרר ועד להחלמת האזור. 
-          חמאת שיאה- חמאה המופקת מאגוז השיאה, אשר עשירה בחומרים מזינים לעור ותורמת בריפויו. חמאה טהורה עשויה אפילו לתרום בהפחתת מצב דלקתי ובכאבים. גם חמאת השיאה משתלבת נפלא עם שמנים איכותיים נוספים ויכולה להוות בסיס מעולה למשחה טבעית לריפוי העור. ניתן להתחיל למרוח מן חמאת השיאה או מוצרים המבוססים עליה, לאחר שהעור כבר התקרר ולהמשיך למרוח עד להחלמה מלאה של העור.  

לסיכום, שימוש בחומרים טבעיים, בהתמדה, מייד לאחר רגע הכוויה ועד להחלמת העור תשפר באופן משמעותי את שיקום העור ותמזער את הסיכויים להיווצרות צלקת.
ניתן להשתמש בכל אחד מן החומרים בנפרד, או להיעזר בטיפול משולב להשגת התוצאה הרצויה.

אולי יעניין אותך לקרא גם:
- איך לזהות שמן אתרי איכותי?
- עור, מים ומה שבינהם 
- סגולותיו של חומץ התפוחים

   אורלי תגר
Orly TAGARאין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

תודה על תגובתך!