חפש בבלוג זה

יום רביעי, 30 באוקטובר 2013

טיפול טבעי בכינים

 טיפול טבעי בכינים
טיפול טבעי בכינים 

הגננת או המורה מתריעה פתאום  על כינים בגן/ בית הספר.
אתם מגלים שלאחד החברים של ילדיכם יש כינים.
לפתע הילד מתחיל להתגרד בראש לעיתים קרובות.
מכירים את החוויה ?

כינים הן מטרד נפוץ בעיקר בקרב ילדים. הן עוברות בקלות מאדם אחד לשני ומתרבות די מהר על ידי הביצים שהן מטילות על ראשי ילדינו.
הן מציקות, גורמות לגרד, מביכות ולמעשה רק המחשבה עליהן גורמת רובנו לצמרמורת ולצורך עז לגרד בראש!
למרות שאנחנו מרגישים מובכים כשיש לילדינו כינים, כדאי לדעת שהכינים מופיעות אצל ילדים מכל שהשכבות החברתיות, ללא קשר לרמת ההיגיינה האישית, הניקיון בבית, או ניקיון בית הספר/ גן ילדים.

הכר את האויב

הכינים חיות על הקרקפת של האדם, ויכולות לשרוד עד 30 יום עם מעט מאוד דם שהן צורכות דרך הקרקפת של האדם הנשא. למרות הצרכים ה"צנועים" שלהן כינה שלא מוצאת ראש המספק לה בית ומזון תמות תוך 24-48 שעות.

לעיתים קרובות הכינים מופיעות אצל ילדי גלאי בית הספר הצעירים, והן נפוצות יותר אצל בנות בהשוואה לבנים ולעיתים גם אצל נשים בוגרות. 
הכינים נוטות להטיל את ביציהן באזור בסיס השערה (צמוד ככל הניתן לקרקפת) ובעיקר בקרבת אחורי האוזניים והעורף.

עוד כדאי ומרגיע לדעת, שכינים אינן מפיצות מחלות בין בני אדם.  

איך כינים מגיעות לראש

כינים מגיעות לילדים שלנו על ידי הדבקה מילדים אחרים, לדוגמה:
-          משחק עם ילדים אחרים שיש להם כינים
-           לינה משותפת
-           לבישת בגד של ילד אחר
-           שימוש  במסרק משותף, גומיית שיער, מגבת
-          הנחת הראש על אותו ריהוט, שמיכה, שטיח, מצעים ועוד

הסימנים הברורים לפיהם נדע שהילד שלנו נדבק בכינים הם גרד בראש, ובליטות קטנות ואדומות בקרקפת.

לזהות את הכינים היא משימה לא קשה במיוחד, אבל להימנע או להיפטר מהן זה כבר סיפור אחר...
מוצרים סינטטים להתמודדות עם כינים הנמכרים בשווקים, מכילים לרוב חומרים כימיים חזקים שעשויים להזיק לבריאות ילדינו ולגם לסביבה, לפני שפונים אליהם, כדאי לנסות פתרונות טבעיים.

מה יש לטבע להציע

-          מסרק כינים: המסרק המוכר בעל השיניים הצפופות. סירוק במסרק עם שיניים צפופות מקודקוד ועד קצה השערה באופן יסודי וקבוע יעזור בזיהוי הכינים והביצים והסרתן. ביצי הכינים לעיתים קשות להסרה שכן הן דבוקות לשיערה בעזרת חומר שנועד למנוע מהן מליפול בקלות מהראש. חומץ תפוחים יעזור להמיס את חומר הדבק.
-          חומץ תפוחים: הכינו תערובת של חומץ תפוחים טבעי עם מים- שפכו כף חומץ תפוחים לכוס נקיה והוסיפו לה מים עד למחצית מגובה הכוס. בסיום חפיפת השיער או הרחצה באמבט, קחו מעט מן התערובת ועסו בעזרתה בעדינות את ראש הילד תוך הימנעות מהעיניים. כאשר התערבות על הראש, בצעו את הסירוק בעזרת מסרק הכינים, וכך הביצים תוסרנה בקלות רבה יותר. אין צורך לשטוף את השיער שוב לאחר טיפול זה.
-          שמן קוקוס: חומר טבעי נוסף שניתן למרוח על השיער בטרם הסירוק הוא שמן הקוקוס. השמן יאפשר סירוק קל וחלק יותר, אשר מכאיב פחות לילד והופך אותו לחוויה פחות מרתיעה עבורו, וגם יעזור בהסרת הדבק של ביצי הכינים.
-          חליטות צמחים: צמחים מסוימים מסוגלים לדחות כינים ולעזור לנו להיפטר מהם. בדומה לטיפול עם חומץ התפוחים, אפשר להכין חליטה מצמחים כמו רוזמרין או קורנית ולשטוף עמה את השיער בסיום החפיפה. פשוט להוסיף מים רותחים לצמח, להמתין להתקררות מלאה ולהשתמש בבטחה. אפשר גם להכניס את החליטות לבקבוק ספריי, ולרסס את השיער עם החליטה מדי פעם כדי שנמשיך להיות מארחים גרועים לכינים עד שיחליטו לחפש בית אחר. בכל מקרה, מנעו מגע עם העיניים.
-          שמן נים: שמן נים הוא שמן צמחי שמקורו מהודו. הוא מצטיין בהרחקת מזיקים טבעי בחקלאות, ונפלא גם להרחקת כינים מראשי הילדים. שמן נים מתאים בכל גיל. אפשר להוסיף מעט ממנו לתוך שמן נשא רגיל (למשל שמן זית) לעסות את הראש, לעטוף במגבת לכ- 20 דקות ולחפוף כרגיל. באותו שילוב (שמן עם נים שמן זית) אפשר להניח טיפה מאחורי כל אוזן למניעה של הדבקה בכינים. חשוב מאוד לציין- לשמן נים יש ריח חזק ולא נעים במיוחד. כדאי להתרגל אליו בהדרגה, ולהיזהר שהחברים של הילד לא יברחו יחד עם הכינים.
-          שמנים אתריים: שמנים אתריים הם מיצויים מרוכזים במיוחד של צמחי מרפא. השמנים מועילים מאוד לבני האדם, אך לשמחתנו, רובם מזיקים לכינים. שמנים אתרים שמתאימים להרחקת כינים הם למשל: רוזמרין, ארז אטלס, עשב לימון, פטשולי, אקליפטוס רדיאטה, עץ התה, לבנדר ולימון. כל השמנים שציינתי מתאימים לילדים מגיל 7-8 פחות או יותר אך לא בשימוש ישיר על העור. יש למהול את השמנים בשמן נשא (למשל שמן זית), ואפשר להוסיף פה גם את שמן הנים עליו כתבתי בסעיף הקודם. אז מה עושים בגילאים צעירים יותר?  מגיל שנתיים- שלוש אפשר להשתמש בלבנדר, לימון, ארז, אקליפטוס רדיאטה ונים אך יש להיזהר מאוד לשמור על ריכוז שמנים אתרים נמוך (ככל שעולים בגיל, אפשר להעלות את כמות השמנים האתרים בתערובת).
איך משתמשים? מערבבים בכלי את השמנים האתריים ושמן הנשא, מעסים בעזרתו את הקרקפת, עוטפים במגבת ומשאירים על הראש לכשעה, ואז חופפים. לאחר 10 ימים חוזרים שוב על הפעולה כדי להרוג את הכינים שהיו בביצים בזמן הטיפול הקודם וכעת בקעו. חשוב מאוד לשים לב שהשמן לא מגיע לאזור העיניים. 

לסיכום- הטיפול בכינים מצריך התמדה וסבלנות, אך בשימוש עם שמנים אתריים וחומרים טבעיים נוספים, אפשר להתגבר על תקופת הכינים הנוראית שתוקפת את ילדינו מדי פעם.  
אורלי תגר
Orly TAGAR
לאתר האינטרנט שלי- www.tagar-natural.com

לפייסבוק שלי- www.facebook.com/tagar.natural

תגובה 1:

  1. טיפול בכינים מצריך התמדה וסבלנותשל שימוש עם שמנים אתריים וחומרים טבעיים נוספים

    השבמחק

תודה על תגובתך!