חפש בבלוג זה

יום שישי, 7 בפברואר 2014

איך לזהות שמן אתרי איכותי

איך לזהות שמן אתרי איכותי?

שמנים אתריים איכותיים

שמנים אתריים הם תמציות מרוכזות ביותר של צמחי מרפא.
הם מעניקים לנו טיפול וריפוי בעור ובגוף, ומהווים חומרי טיפוח טבעיים נפלאים.

על מנת להחליט באיזה שמן אתרי להשתמש מומלץ להיעזר בארומתרפיסט מוסמך שיוכל להנחות איזה שמן ישרת אתכם בצורה הטובה ביותר לפי הצרכים הבריאותיים או פתרונות הטיפוח המבוקשים. שמנים אתריים הם תמציות נפלאות אך יש לדעת בדיוק באיזה שמן לבחור וכיצד להשתמש בכל מצב בריאותי, שכן יש שמנים אתרים איכותיים שיכולים להזיק לבעלי בעיות בריאות מסוימות, לגילאים מסוימים ולנשים הרות ומניקות.

לאחר שהחלטתם באיזה סוג שמן להשתמש צריך לדעת לזהות האם מדובר בשמן איכותי או פשוט.
ולמה זה חשוב כל כך?
שמן אתרי איכותי וטהור ישיג תוצאות נפלאות, בעוד שמן אתרי שאינו איכותי עשוי שלא להשיג תוצאות כלל ואף להזיק במקרים מסויימים.
כדאי גם לדעת כי לעיתים קרובות נמכרים בקבוקוני שמנים ריחניים הנראים כמו שמנים אתריים, כאשר למעשה הם לא יותר מתמצית ריח מלאכותית (Fragrance  (שאינה מועילה כלל לבריאותנו אלא מזיקה לה מאוד בעקבות יכולתה לגרות את העור, מערכת העצבים ומערכת הנשימה.

כמה פרמטרים שנוכל לשים אליהם לב:

 1. קנו שמנים אתריים מספק שמנים מוכר בעל שם בתחום הארומתרפיה, או נציג שלו עליו אתם סומכים. מומלץ ליצור קשר עם הספק או הנציג כדי לוודא שיש לכם "עם מי לדבר", מי שייתן לכם ייעוץ ותמיכה במקרה הצורך שכן כפי שציינתי שימוש בשמנים אתרים מצריך ידע בנושא.  
 2. בדקו את תווית הבקבוק: וודאו שהיא מכילה את שמו המלא של השמן האתרי ושהשמן מאוית כהלכה בעברית ובאנגלית. ודאו שהתווית מכילה את שמו הבוטני של הצמח ( לכל שמן יכול להיות מספר זנים כמו- אקליפטוס רדיאטה, אקליפטוס גלובולס, אלקליפוטוס דיווס וכו'. כולם שייכים למשפחת אקליפטוס אבל כל אחד מהם מועיל באופן שונה ומכיל אזהרות שונות).
  בנוסף, ציונו של ארץ מקור השמן יעיד גם הוא על איכותו של השמן. ספק שמנים שמכבד את עצמו יציין את הארץ בה יוצר השמן האתרי.
  לבסוף, כפי שציינתי בסעיף הקודם, כדאי לוודא ששם היצרן כתוב על התווית כדי שתדעו מי הם ה"אבא והאמא" של השמן שלכם.
 3. מחיר. כמו שטבעת זהב תעלה לכם הרבה כסף לעומת טבעת העשויה מחומר פשוט יותר, כך גם השמנים האתריים. נכון שלא תמיד מחיר גבוה הוא מדד מושלם לאיכות המוצר אבל הוא בהחלט דרך טובה לעשות הבחנה. אם מישהו היה מנסה לשכנע אתכם לקנות טבעת זהב ב 50 ₪ לא הייתם מאמינים למוכר התכשיטים הזה. כך גם עם שמנים אתרים. שמן אתרי איכותי הוא חומר מרוכז ביותר והעלות היא בהתאם. על כן אם אתם נתקלים בשמן אתרי בעל מחיר נמוך במיוחד ממחיר שמן זהה של חברות אחרות, זהו איתות חזק שעליכם לא להתקרב אל השמן. הבשורות הטובות הן שתזדקקו לכמות קטנה של שמן אתרי אמיתי כדי לזכות בסגולותיו הרפואיות.
 4. ריח – שמנים אתריים הם בעלי ניחוח חזק מאוד. ברוב השמניים, עם פתיחת הבקבוק הריח יתחיל להתפזר בחלל שסביבכם ולרוב אינכם צריכים אפילו לקרב את אפכם אל הבקבוק. טיפה אחת שתטפטפו מן השמן על משטח כל שהוא תפיץ את ריחו בכל החדר. אם הריח מרגיש עדין יחסית כנראה שהשמן אינו טהור.
 5. השפעה- אם כבר קניתם שמן אתרי והשתמשתם בו אך לא זכיתם כלל להשפעה אשר מיוחסת לאותו שמן, ישנם סיכויים טובים שהשמן לא אמיתי כלל, או אינו טהור. תמיד קיימת האפשרות שהשמן שלכם איכותי אך פשוט אינו מתאים לאדם המסויים שמשתמש בו, אך ברוב המקרים מדובר בשמן מפוקפק. למשל, אצל רוב האנשים שמן אקליפטוס ישפר את הנשימה. אם השתמשתם בו והוא לא שיפר את נשימתכם כשהייתם מצוננים, אפשר להניח שהוא שייך לקטגוריית השמנים שלא מומלץ להשתמש בהם.
  חשוב לציין שכאשר משתמשים בתערובות שמנים מוכנות (אשר נועדו למריחה על הגוף) ריכוז השמנים האתריים שבהם משתנה לפי אופן הטיפול והאדם לו מיועד הטיפול, לכן לפעמים תערובת עדינה מדי לא תספק תוצאות טובות מספיק גם אם השמנים שלכם איכותיים מאוד, מצד שני תערובת חזקה מדי עשויה להיות מסוכנת. פה זה שוב המקום להתייעץ עם בעל מקצוע.

ומה לגבי תוקף של שמנים אתריים?
אז אם ברשותכם שמן אתרי טהור ואיכותי הוא יחזיק לכם לכמה שמנים טובות. למעשה, חלק מן השמנים האתרים אפילו משתבחים עם השנים.
חשוב לדעת שאחסון שגוי והיגיינה לקויה תקלקל את השמן טרם זמנו. על כן שמרו את השמן במקום קריר מוצל והקפידו שפיית הבקבוק לא תיגע באף משטח אחר, במיוחד לא בעור הגוף שמכיל חיידקים רבים.
פה המקום לציין שיש בשוק שמנים איכותיים שמהולים בשמן נשא. לעיתים הם מגיעים כתערובת מוכנה לשימוש על העור ולעיתים נועדו בכדי להנגיש שמן יקר לקהל יעד רחב יותר (כמו שמן ורד). במקרה והשמן שרכשתם מהול בשמן נשא, תוקפו יהיה כתוקף השמן הנשא, לרוב מדובר בתקופה של כחצי שנה עד שנה וחצי (בהנחה שלא מכיל חומרים משמרים סינתטיים). יחד עם זאת, במידה והשמן האתרי מהול בשמן נשא 'חוחובה' בלבד, התוקף יהיה ארוך הרבה יותר כיוון ששמן החוחובה אינו מתחמצן.

אז, היכן לקנות שמנים אתריים?
לעיתים ניתן למצא שמנים אתריים טובים ברשתות הפארמים ובתי הטבע, אך לרוב מדובר בשמנים פשוטים וזולים. רוב השמנים האתריים האיכותיים נמכרים לארומתרפיסטים או מטפלים ברפואה המשלימה בלבד ולכן יקל עליכם לפנות לאיש מקצוע אשר אתם סומכים עליו ולבקש ממנו לרכוש דרכו שמנים אתרים איכותיים מן הספק עמו הוא עובד.

לסיכום, שמנים אתרים יספקו לכם עולם שלם של פתרונות לבעיות רפואיות, לריפוי העור, לטיפול בנפש וגם לטיפוח טבעי מעולה. חשוב לבחור את השמנים שלכם בקפידה כי שמנים לא איכותיים לא יועילו ואף יזיקו לכם ולתינוקות הקטנטנים אשר אנו מטפלים בהם בשמנים לעיתים קרובות.


אורלי תגר 
Orly TAGAR 


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

תודה על תגובתך!