חפש בבלוג זה

יום שבת, 2 במרץ 2013

עור, מים - ומה שביניהם


עור, מים - ומה שביניהם

אנשים פונים אלי פעמים רבות ושואלים אותי על עצמם: "למה יש לי עור כל כך יבש?" או "למה העור שלי מגרד כל הזמן?"
אנשים רבים סובלים מעור יבש, עור מגרד, ומתקמט ואינם מבינים מדוע.
ובכן, בתנאי שאין איזו מחלת עור, רוב המקרים בהם העור מגרד זה בגלל שהוא יבש, והסיבה ליובש היא חוסר ניכר בצריכת מים.

מה הקשר בין המים לעור יבש?
הגוף שלנו מורכב מכ- 60% מים. תחשבו על זה – יותר מחצי מגופנו עשוי מים. מים הם תרכובות מאוד חשובה עבורנו. והיכן המים נמצאים בגוף? בכל מקום! כל התהליכים בגוף האדם מתקיימים בעזרת מים. החל מעיכול המזון שאנו אוכלים, דרך ספיגת הרכיבים החיוניים לנו (ויטמינים, מינרלים וכו') ועד פינוי הרעלים מהגוף (דרך שתן, צואה, זיעה). המים נמצאים במערכות הגוף, באיברים, ברקמות ובתאים. 
אז מה קורה בגוף שלנו כאשר חסר בו מים? תפקוד המערכות והאיברים נפגע. במקרה של יובש קיצוני בטווח קצר אנו עלולים לסבול מכאבי ראש עזים, בחילות והקאות, התעלפויות ועוד-אשר חולפות לאחר שמשיבים לגוף את הנוזלים החסרים. במקרה של יובש קבוע, אדם עלול לסבול מתופעות כאלו באופן כרוני ולא להעלות בדעתו שמקור כל הסבל שלו הוא מחסור מתמשך במים. 
והעור שלנו- הוא איבר מגופנו. למעשה הוא האיבר הגדול ביותר בגופנו, וחשיבותו להישרדותנו היא גדולה מאוד. העור מגן עלינו מפני חדירת זיהומים מהסביבה, דליפה של חומרים כמו נוזלים או חלבונים ממנו החוצה, הוא מווסת את חום גופנו, מסלק רעלים, ומייצר ויטמין D הנחוץ לספיגת ויטמינים נוספים. ואם כל זה לא מספיק, בוודאי תסכימו איתי שהוא משפיע רבות על המראה החיצוני שלנו...  וגם בעור המים הם מרכיב משמעותי והכרחי. המים נמצאים ברקמות ובתאי העור ותורמים לו ליציבות, לחוזק ולגמישות, ועוזרים לו לבצע את תפקידיו כראוי. כפי שציינתי, עור יבש גם נראה רע ומזדקן בטרם עת.    

אז מה נשתה?
לאחר שאני מסבירה לאנשים על  ההשפעה שיש למים על העור, הרבה אומרים לי- "אבל אני שותה המון!" ואז אני שואלת: "מה אתה שותה?" התשובות לרוב הם: מיץ, משקה קל, משקה דאייט, קפה, תה. ומה לגבי מים? ממש מים – מים! כאלו המגיעים בצבע שקוף וללא טעמים. מהברז, מהמתקן, מהקולר, מהבקבוק, מהסנן... מים אמתיים – בלי תוספות ובלי חסרים.  בקפה אומנם יש מים,  אבל-  בקפה יש הרי גם קפאין... וקפאין הוא הרי חומר משתן. כלומר, אותם מים שאנו מכניסים לגוף ע"י שתיית קפה, נעלמים כמעט כאילו לא היו בטרם הספיקו להיספג באברי גופנו. וקפאין הרי נמצא גם במשקאות ממותקים אחרים, בתוססים, במיצים, וגם בתה שלנו. משקאות אחרים שאולי נטולי קפאין לחלוטין לרוב מלאים בהמון סוכר, או ממתיקים מלאכותיים, צבעי מאכל רעילים ומזיקים אחרים. אין תחליף למים.

כמה מים לשתות?
כמה מים צריך לשתות כדי לשמור על העור ועל הגוף כולו?
לפי המקובל מדובר בכ- 8 כוסות מים ביום לפחות, ובמזג אויר חם או בזמן ביצוע פעילות גופנית (כל מה שגורם לנו להזיע) יש להוסיף עוד כמה כוסות מים לצריכה היומית שלנו. 
מי שממש לא אוהב מים, או רוצה לגוון בין כוס לכוס אפשר להכין חליטה שעשויה מעלים או פרחים בלבד כמו נענע, קמומיל, לואיזה, עשב הלימון ושאר מני צמחים טובים.

שקוף ששתיתי מספיק
אני תמיד אומרת שאחד הסממנים לכך שאנו שותים מספיק מים הוא צבע השתן שלנו. כן, כן. מומלץ מאוד מדי פעם 'להציץ' ולוודא שהשתן שלנו בצבע שקוף (כמו המים שאנחנו צריכים לשתות, זוכרים?). הוא יכול להיות קצת צהבהב אבל לא יותר מזה. שתן בצבע צהב כהה מותר לנו רק בבוקר כשאנחנו מתעוררים משנת לילה, שהרי באופן תקין אנו לא שותים במהלך השינה. אבל במהלך היום- רק שקוף.
בנוסף, חשוב לדעת כי מחלות רבות, וחסרים רבים בגוף מראים את אותותיהם בין השאר דרך העור שלנו, כדי לעורר את תשומת לבנו. כדי שנבין שאנחנו עושים משהו שלא נכון לגוף שלנו... וכך, גם החוסר במים.

אז זה הזמן למזוג לעצמכם כוס מים צוננים. 
העור שלכם יגיד לכם תודה! 

אורלי תגר    Orly TAGAR

7 תגובות:

 1. פוסט חשוב ומעניין. תודה!

  השבמחק
 2. כתבה מעולה ומעניינת.

  השבמחק
 3. כמה פשוט ככה נכון!

  השבמחק
 4. זה ממש נכון! אני פעם הגעתי למצב של אבנים בכליות עקב אי שתיית מים מספקת (הייתי שוכחת, עסוקה בעבודה, לא אוהבת טעם של מים וכו׳), ותנו לי לספר לכם... זה לא היה נעים. בכלל! לכן זו הייתה ממש הארה ומאז אני ממש מקפידה... תודה אורלי, זה חשוב.

  השבמחק

תודה על תגובתך!